CENGİZ ÇÖREKCİ Biyografi

1971 Kastamonu doğumluyum.Öğrenim hayatıma 1.Levent İmadettin İlköğretim okulunda eğitime başladım sonrasında Gültepe ortaokullu ve Meslek Lisesini bitirdim…

Mesleki hayatıma Metin Sarıyer’in sahibi olduğu ve işlettiği Fransız mutfağı olan Bronz Restaurant/Bar’da komi olarak ilk adımımı attım.Burada yaklaşık 4 yıl komi tecrubesi kazandıktan sonra Metin Fadıllığıoğlu’nun sahibi olduğu Ulus 29′ da garson olarak çalışmaya başladım, burası benim için adeta bir okuldu çünkü dünyaca tanınmış mutfak şefleriyle çalışma fırsatı buldum.Yaklaşık 3 yıl çalıştıktan sonra Mehmet Birgen ve Mehmet Helvacıoğlu’nun Bodrum’un içinde açtıkları 3000 kişilik M&M Dancing’ de Personel Şefi olarak çalışmaya başladım ve sezon bittiğinde istanbul’da NYX Restaurant&Clup olan ve işletmesini Burak Akkök’ün yaptığı mekanda şef olarak 2 yıl çalıştım. Sonraki yıllarda Varol ve Erol Kaynar’ın sahibi olduğu Akmerkez’de bulunan Park Cafe’de İşletme Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. 2004 yılında Fenerbahçe Belvü Jardin’de İşletme Müdürü olarak iki sene görev aldıktan sonra Maya Akar Center’da İtalyan Restaurantında İşletme Müdürü olarak çalıştım. Satınalma işlemelerinden sponsorlük anlaşmalarının yapılmasına, reklam pazarlama çalışmalarının yürütülmesine kadar işletmeyle ilgili olan tüm süreçlerden sorumlu olarak çalıştım. İşletmenin devretmesi üzerine Kuruçeşme’de bulunan Secret Passion Cafe&Restoran’da çalışmaya başladım.2011 yaz döneminde Ayvalık Aytaş Otel’de Food & Beverage Müdürü olarak Beach cafe&bar ve Alacart restaurantın satınalma işlemlerinden ,maliyet hesaplarının yönetilmesinden, personelin seçilmesi ve gerekli eğitimin verilmesinden,hijyen standartlarının sağlanması ve müşteriye kaliteli hizmet
verilmesinden sorumlu olarak çalıştım.İstanbul’a döndükten sonra göreve başladığım Zeytinburnu Olivium AVM içerisinde hizmet veren Tekirdağ ve Çorlu’da da şubeleri bulunan Bistro Cafe’de İşletme Müdürü olarak çalıştıktan sonra ,Ataköy Marina’da hizmet veren puppa brasserie&lounge bar’da işletme müdürü olarak çalıştım,son olarak Pomidor Cafe & bistro’da İşletme müdürü olarak çalıştım.

2012 yılından buyana yiyecek içecek sektöründe edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi bu işe yeni başlamış veya markalaşmayı amaçlayan işletmelerle paylaşmak amacıyla işletmelere danışmanlık yapıyorum. Endüstriyel Mutfak kurulumu,personel temin edilmesi ve eğitilmesi, Menü oluşturulması ve reçelendirilmesi gibi alanlarda destek vermekteyiz.

Aynı zamanda işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda başta masa üzeri aydınlatma sistemleri,doğal sunum tahtaları, cafe- restaurant tekstil malzemeleri, dekorasyon objeleri, çağrı sistemleri olmak üzere çeşitli ürün grupları ile işletmelere butik çözümler sunmak amacıyla Horeca Butik Malzemelerinin kurucusuyum. Kurulduğumuzdan itibaren Türkiye’nin her yerine ürünlerimizi ulaştırmaktayız.

Satış öncesinde ve satış sonrasında müşterilerimize destek verirken farklı ürünleri uygun fiyatlara sunmayı amaçlıyoruz. Bu yolda hergeçen gün kendimizi ve ürün çeşitliliğimizi artırarak sektörde kalıcı olmak için çalışıyoruz.Bu yolda bize destek veren müşterilerimize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Cengiz Çörekci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir